Wspieranie dziecka w trudnych momentach pierwszych lat życia

Wspieranie dziecka w trudnych momentach pierwszych lat życia

11 maja 2015 Wyłączono przez Kamil

To nieprawda, że maluch w pierwszym roku życia płacze najwięcej. Wcale tak by c nie musi. Maluchy, które mają bolesne kolki, są wiecznie zmęczone i mają problemy ze snem płaczą oczywiście często, ale są i takie „egzemplarze”, które uwielbiają spać, w nocy prawie się nie budzą, a kiedy się uderzą zapominają szybko, że coś się stało i też płaczą mało. Niektórym maluchom na początek wystarczą do szczęścia kocyki bawełnianei bajka opowiedziana przez mamę.

Trudne sytuacje w wieku dwóch lat

Codziennie maluch jest poddawany różnym emocjom i bodźcom, codziennie spotyka na swojej drodze sytuacje, które wcześniej nie miały miejsca i może się ich obawiać. Towarzyszenie mu w tych emocjach jest najważniejszym, co rodzic może zrobić. Dzięki jego obecności i obecności znanych maluchowi przedmiotów zachowujemy poziom bezpieczeństwa, jaki pomaga maluchowi w zdrowym rozwoju.

Jak uspokoić i utulić bezpiecznie? Kocyki bawełniane – idealnym sposobem na ukojenie płaczu

Dobrze, jeśli nasz maluch jest przyzwyczajony do rytuałów, jeśli zasypia i budzi się codziennie w podobnych porach, można się spodziewać, że wypracuje taki tryb, który pozwoli mu szybciej przyzwyczaić się do rutynowych czynności w przyszłości. To samo ma się do przedmiotów, przyzwyczajony do zasypiania z udziałem kocyków bawełnianych maluch, znacznie chętniej zaakceptuje nowe sytuacje, kiedy taki kocyk będzie gdzieś w pobliżu. Przyzwyczajanie dziecka do pewnych rytuałów bardzo pomaga w przyszłości, daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i stałości. Dzięki temu łatwiej jest mu znieść sytuacje bardzo stresujące jak pierwszy dzień po powrocie mamy do pracy czy pierwszy dzień w przedszkolu.