Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa?

13 lutego 2014 Wyłączono przez Kamil

Nie da się ukryć, iż obecnie człowiek żyje w dość trudnych czasach. Mimo wszelkiego rodzaju sprzętów, ułatwiających życie – pralek, zmywarek, robotów sprzątających i samochodów – nie jest wcale łatwo odnaleźć równowagę psychiczną. Pęd, wieczny niedoczas, stresująca praca – to wszystko powoduje, że ludziom ciężko jest zapewnić balans i spokój wewnętrzny. A skoro ciężko jest to zrobić dorosłym, co można powiedzieć o dzieciach?

Dlaczego dzieci cierpią na problemy psychiczne?

Coraz więcej mówi się o tym, że nie tylko dorośli, ale również i dzieci cierpią na różnego rodzaju schorzenia psychiczne. Oczywiście, najbardziej skrajne przypadki leczy się farmakologicznie, jednak ileż jest sytuacji, w których ciężko jest nawet stwierdzić, że z naszą pociechą jest coś nie tak. Wystarczy przyjrzeć się przeróżnym donosom w mediach. Sytuacje, w których nastolatkowie są dręczeni przez kolegów z klasy, są na porządku dziennym. Bardzo często, w okresie dorastania, dzieci czują się niezrozumiane przez rodziców – przechodzą różnego rodzaju bunty – które jeszcze bardziej oddalają ich od opiekunów i sprawiają, że czują się osamotnione.

Od którego roku życia można iść do psychologa?

Na pewno warto obserwować nasze dziecko pod kątem problemów psychicznych, niezależnie od tego, w jakim wieku ono jest. Zarówno kilkulatek, mający napady agresji, może potrzebować pomocy, jak i zamknięty w sobie nastolatek, który godzinami gra w gry komputerowe. Nie ma dolnej granicy wieku ani górnej, w jakiej powinno się odwiedzić psychologa. To taki sam lekarz, jak dentysta czy ortopeda. Kiedy coś jest zepsute – obojętnie, czy na zewnątrz, czy we wnętrzu – trzeba to naprawić.

Kiedy wybrać się z dzieckiem na wizytę do psychologa?

Sygnałem ostrzegawczym powinny być dla nas poniższe sytuacje:

1. Nastolatek zamyka się przed światem, nie chce dzielić się swoimi problemami.
2. Nastolatek sięga po leki odurzające, alkohol czy inne używki.
3. Dziecko wpada w histerię i ciężko mu opanować agresję.
4. Małe dziecko unika kontaktu fizycznego i psychicznego z opiekunami.
5. Dziecko jest płaczliwe i drażni go wiele tematów.

Te i inne sytuacje mogą być powodem kontaktu z psychologiem.