Jakie mogą być konsekwencje kłopotów ze snem?

Jakie mogą być konsekwencje kłopotów ze snem?

15 maja 2017 Wyłączono przez Kamil

Bezsenność to problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Jeśli przytrafiła się nam tylko jedna bezsenna noc, nie jest to problemem. Kiedy jednak sytuacja się powtarza, często się wybudzamy w nocy, należy podjąć określone działania. Trzeba bowiem pamiętać, że kłopoty ze snem mogą poważnie odbić się na naszym funkcjonowaniu.

Jak funkcjonuje osoba mająca kłopoty ze snem i jak bezsenność wpływa na zdrowie?

Kłopoty ze snem bardzo mocno odbijają się na naszym codziennym funkcjonowaniu. Kiedy nie śpimy w nocy, w ciągu dnia dopada nas senność oraz zmęczenie. Brakuje nam energii, a zdolność koncentracji uwagi i zapamiętywania znacznie się obniżają. Bezsenność wiąże się również z dużym spadkiem motywacji do działania, a także znacząco pogarsza nastrój. Trudności z zasypianiem bądź wybudzanie się w nocy sprawiają, że dochodzi do znacznego pogorszenia się funkcjonowania zarówno społeczne, jak i zawodowego osoby. Z uwagi na gorszy nastrój i większą drażliwość bezsenność wpływa również na relacje z najbliższymi.
Bezsenność, która utrzymuje się długo to zwiększone ryzyko wielu chorób. Do tych pojawiających się najczęściej zalicza się:

• nadciśnienie tętnicze;
• chorobę niedokrwienną serca;
• cukrzycę typu drugiego.

Należy pamiętać, że kłopoty ze snem to również znacznie większe ryzyko depresji, co często jest lekceważone. Oczywiście ryzyko to rośnie wraz z czasem trwania bezsenności.

Co zrobić, kiedy mamy problem ze snem?

Przede wszystkim nie należy odkładać wizyty u specjalistów. Warto zacząć od swojego lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępną diagnostykę i odeśle do odpowiedniego specjalisty. Skuteczna w leczeniu bezsenności okazuje się być terapia poznawczo – behawioralna. Koniecznie trzeba zatroszczyć się także o zdrowe nawyki w zakresie snu. Warto przestrzegać stałych por kładzenia się spać, a także wstawania. Tym, co pomaga jest również regularnie podejmowana aktywność fizyczna.

Trudności ze snem wcale nie są rzadkością. Jeśli dotknęły również nas, należy pamiętać, że zawsze można sobie z nimi poradzić. Niezbędne jest jednak podjęcie odpowiedniego leczenia.