Jaki klej do kamienia elewacyjnego wybrać?

Jaki klej do kamienia elewacyjnego wybrać?

25 maja 2012 Wyłączono przez Kamil

Wykańczając elewację budynku kamieniem elewacyjnym, należy zwrócić baczną uwagę na to, czy używa się odpowiedniego kleju do kamienia. Nie każdy będzie się nadawał do tego zastosowania, a popełnienie błędu w wyborze może skończyć się tym, że elewacja szybko ulegnie zniszczeniu. Klej do kamienia elewacyjnego ma nieco odmienne parametry niż inne rodzaje zapraw murarskich. Kupując je, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry, które powinny być podane w opisie produktu.

Klej do kamienia elewacyjnego – podstawowe parametry

Zazwyczaj taki klej składa się z kilku składników. Podstawą jest cement i wypełniacze mineralne oraz dodatki modyfikujące. Dla użytkownika istotne jest zużycie podawane w kilogramach na metra kwadratowy. Większość klejów do elewacji osiąga wydajność kształtującą się na poziomie około pięciu kilogramów na metr. Oznacza to, że chcąc wykończyć średniej wielkości ścianę o powierzchni 15 metrów kwadratowych, będzie potrzebny jeden worek. Różne kleje mają jednak nieco odmienne wydajności, więc należy dokładnie obliczyć zapotrzebowanie przed zakupem. Kolejnym parametrem, na które należy zwrócić uwagę, jest to, czy klej jest przeznaczony do nieodkształcalnego podłoża, czy jest odpowiedni dla podłoża o niestabilnej konstrukcji. Jest to niezwykle istotne dla trwałości elewacji.

Dodatkowe parametry klejów do elewacji

Dodatkowo trzeba bezwzględnie sprawdzić, czy dany klej będzie odpowiedni dla kładzenia danego rodzaju materiału. Na rynku dostępnych jest wiele typów elewacji, więc producenci klejów dopasowują się do zróżnicowanych potrzeb. To oznacza, ze nie każdy klej do elewacji będzie odpowiedni dla kamienia. Warto też sprawdzić, jaki jest przybliżony minimalny czas wiązania, oraz w jakich temperaturach można kłaść klej, by zachował swoje parametry. Dodatkowo trzeba pamiętać, by sprawdzić datę ważności do użycia, gdyż tego typu produkty również się przeterminowują tracąc swoje właściwości wiążące.