Jak ułożyć kostkę brukową?

Jak ułożyć kostkę brukową?

13 maja 2012 Wyłączono przez Kamil

Kostka brukowa jest funkcjonalną oraz ładną metodą zagospodarowania terenu wokół domu i w ogrodzie. Układana jest na drogach osiedlowych, parkingach, podjazdach oraz chodnikach.

Materiały potrzebne do układania kostki brukowej

Kostkę należy dobrać pod względem jej eksploatowania. Kostka brukowa o gładkiej powierzchni jest odporna na zabrudzenia, a o powierzchni chropowatej musi być dodatkowo pokryta impregnatem. Ilość potrzebnej kostki określa się mierząc teren na którym będzie ona ułożona lub korzystając ze sporządzonego projektu. Sposoby te pozwolą również określić ilość potrzebnych krawężników.
Materiały, które potrzebne będą do wykonania podbudówki oszacować można po korytowaniu oraz osadzeniu krawężników.

Narzędzia potrzebne do ułożenia kostki brukowej

Zastanawiasz się nad narzędziami przy temacie jak ułożyć kostkę brukową? Aby ułożyć kostkę, należy mieć następujące narzędzia:
miarę, grabie, poziomicę, folię ochronną, ubijak, łopatę, taczkę, szlifierkę oraz sznurek.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Aby ułożyć kostkę brukową należy wykonać następujące kroki:
* wybrać materiał – należy dobrać materiał do warunków w jakich będzie on używany. Musi mieć odpowiednią grubość, wytrzymałość, odporność na nacisk oraz uszkodzenia mechaniczne.
Kostka brukowa mająca grubość 4 cm używana jest do chodników, 6 cm stosowana jest na terenie o obciążeniu do 3,5 tony. Kostka o grubości 8 cm układana jest na parkingach oraz ulicach, a 10 cm na obszarach gdzie narażona jest na duże obciążenie,
* prace ziemne – przed rozpoczęciem układania kostki wykonuje się wgłębienie o odpowiedniej wielkości. Jeżeli obciążenie terenu będzie duże należy wykopać wgłębienie na co najmniej pół metra. Ważnym działaniem jest wyprofilowanie oraz zagęszczenie terenu wykopu. Aby obszar wyłożony kostką był trwały należy wymieszać podłoże z wodą i cementem, a następnie je wyrównać,
* obrzeża – krawężniki należy dobrać pod względem przeznaczenia nawierzchni. Do ścieżek w ogrodzie stosuje się krawężniki chodnikowe, a do podjazdów krawężniki drogowe. Mocuje się je na zagęszczonej warstwie, a następnie posypuje się ją ziemią z zewnątrz,
* nawierzchnia – kostka brukowa układana jest według indywidualnego pomysłu. Musi być ona osadzana blisko siebie. Aby nawierzchnia miała ciekawy odcień należy brać kostki z trzech różnych palet. Nie należy chodzić po podbudowie, lecz po już ułożonej kostce.