Jak rozpoznać, że bliska osoba cierpi na bulimię?

Jak rozpoznać, że bliska osoba cierpi na bulimię?

11 maja 2015 Wyłączono przez Kamil

Pośpiech i stres nie są dla nas dobre, ani bezpieczne. Często skutkują zaburzeniami odżywiania, kiedy łączą się z innymi problemami. Bulimia to poważna choroba, z którą zmaga się wiele osób. W jaki sposób rozpoznać, że ktoś na nią cierpi i jak wspierać go w dążeniu do zdrowia?

Czym objawia się bulimia?

Osoba cierpiąca na bulimię zwykle wstydzi się swojego problemu i skrzętnie go ukrywa. Rodzina i przyjaciele bardzo długo mogą nie zorientować się, że ktoś obok cierpi i jednocześnie sam wyniszcza swój organizm. Bulimia to schorzenie inne od anoreksji, choć również związane z dążeniem do pięknej i szczupłej sylwetki. Chory na pozór zjada niewiele, wręcz bardzo małe porcje. W ukryciu ma jednak ataki kompulsywnego objadania się do pełna, a następnie sam wywołuje u siebie wymioty, żeby pozbyć się dodatkowych kalorii i nie wprowadzać ich do organizmu. Cierpi na tym bardzo układ pokarmowy, ale też całe ciało, ponieważ brakuje mu substancji odżywczych i minerałów. Bywa, że objawia się to również osłabionym uzębieniem.

Jak wygląda leczenie bulimii?

Zaburzenia odżywiania są poważnym problemem. Kiedy zorientujemy się, że bliska osoba znika na dłużej w toalecie po obfitym posiłku, warto z nią porozmawiać. Oczywiście, jednorazowa sytuacja nie powinna być powodem do obaw, jednak jeśli powtarza się to często, a jednocześnie osoba ta chudnie i nie wygląda zdrowo, koniecznie należy interweniować. Najczęściej leczenie bulimii wymaga pomocy specjalisty terapeuty, który podczas spotkań z chorym stopniowo odkrywa jego problemy, które doprowadziły do zaburzenia odżywiania. Czasami konieczna jest też konsultacja z innymi lekarzami. Wiele zależy od zaawansowania choroby i stanu zdrowia ogólnego.

Zwykle leczenie bulimii wymaga czasu i zaangażowania. Bywa, że stan osoby chorej poprawia się, a po jakimś czasie problemy z odżywianiem i wymiotami niestety wracają. Taki proces może trwać miesiącami, a nawet latami. Najważniejsze, aby wspierać bliską osobę w leczeniu i poświęcać jej cas oraz uwagę zawsze wtedy, kiedy ma taką potrzebę.

Sprawdź na stronie: https://otulenie.pl/