Czy można leczyć krótkowzroczność?
11 czerwca 2021Obecnie występujące choroby oczu to norma w społeczeństwie. Bardzo często można zobaczyć na ulicy osoby, które noszą okulary lub kupują soczewki. Stało się to jeszcze bardziej powszechne, szczególnie w czasach pandemii, gdy wiele dziedzin naszego życia zostało przeniesione do sieci. Najpopularniejszą wadą wzroku w społeczeństwie jest krótkowzroczność.
Na czym polega krótkowzroczność?
Choroba ta polega na tym, że przedmioty które znajdują się blisko nas są widoczne w sposób normalny, ostry. Patrząc w dal, coraz dalsze przedmioty są mniej widoczne i tracą swoją ostrość. Przyczyną tej choroby często nie jest podłoże genetyczne, a kontakt oka z wieloma mikrofalami, które są emitowane przez różnego rodzaju ekrany takie jak komputery, laptopy, telewizory, tablety, smartfony itp.
Najczęściej krótkowzroczność rozpoznawana jest w okresie dzieciństwa bądź bycia nastolatkiem. Właściwie może pojawić się w każdym wieku, nie ma na to większej reguły czy zasady. Lekarze wyróżniają trzy różne kryteria tej choroby niską (do -3.00), średnią (-3.00 – -8.00) i wysoką, która sięga powyżej -8.00. Choroba ta postępuje zwykle do 21 roku życia, czyli do momentu kształtowania się gałki ocznej.
Krótkowzroczność – jakie objawy występują podczas choroby?
Krótkowzroczność charakteryzuje się występowaniem raczej powszechnych do chorób oczu objawów. Dlatego ciężko jest jednoznacznie początkowo określić ich dokładną przyczynę. Zdecydowanie najważniejszym objawem krótkowzroczności jest to, że przedmioty widziane blisko są wyraźne, natomiast te z oddali już nie. Do innych objawów możemy zaliczyć:
- przybliżanie sobie przedmiotów, które wchodzi powolnie w nawyk;
- częste mruganie;
- przecieranie oczu;
- pogorszenie ostrości w słabo oświetlonych pomieszczeniach i ciemnościach;
- bóle głowy;
- zmęczenie.
Po rozpoznaniu u siebie powyższych objawów należy jak najszybciej udać się do okulisty. W większości przypadków nieuniknione jest dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, które polepszą widzenie i umożliwią bezstresowe patrzenie w dal.