Czy drzwi muszą być dodatkowo uszczelnione?

Czy drzwi muszą być dodatkowo uszczelnione?

25 maja 2011 Wyłączono przez Kamil

Drzwi w domach jednorodzinnych oraz budynkach użytkowych zazwyczaj posiadają dodatkowe uszczelki. Nie zawsze jednak użytkownicy zdają sobie sprawę z tego, jak istotą rolę one pełnią. W nowych drzwiach zawsze uszczelki są idealnie dopasowane, a producenci drzwi dbają o to, by były one jak najbardziej trwałe, a także dobrze przylegające do drzwi. Jest to wymóg konieczny, który odróżnia solidne drzwi od marnych produktów. Według dzisiejszych standardów drzwi powinny być tak uszczelnione, by nie tworzyć żadnych mostków termicznych.

Po co o to dbać?

Kluczowym powodem, dla którego dba się o to, by drzwi były w pełni szczelne, jest to, że w przeciwnym razie tworzą one mostki termiczne. Ma to ogromne znaczenie dla wysokości rachunków za prąd, gdyż w ten sposób z domu może uciekać znaczna część ciepła. Biorąc pod uwagę powierzchnię drzwi i ich brzegów, źle uszczelnione mogą powodować wręcz mały przeciąg. W skrajnych przypadkach stając zimą koła źle uszczelnionych drzwi czuć podmuch zimna. Można tego z łatwością uniknąć, jeśli zadba się o to, by uszczelki były dobrze założone, a także pozostawały w należytym stanie. Wiecej porad na https://www.polubiszremont.pl/jak-skutecznie-uszczelnic-drzwi-podczas-montazu/

Jak zadbać o szczelne drzwi?

Zazwyczaj prawidłowe uszczelnienie drzwi jest wykonane z dedykowanych do tego uszczelek. Są to specjalne wyprofilowane, długie gumy z materiałów sztucznych. Charakteryzują się właściwościami plastycznymi i dobrze się odkształcają, przez co świetnie przylegają do framugi oraz drzwi niwelując wszelkiego rodzaju szczeliny do zera. Kładąc rękę na framudze prawidłowo uszczelnionych drzwi nie powinno być czuć ani trochę chłodu płynącego z zewnątrz. By uzyskać i zachować taki efekt należy regularnie sprawdzać stan uszczelek, a w razie konieczności wymieniać je na nowe. Zazwyczaj uszczelki wymagają wymiany co kilka lat, gdyż ze względu na ciągłe skurczanie i rozkurczanie się tracą swoje właściwości i kruszeją. Wtedy należy je zerwać i wymienić uprzednio dopasowując je do konkretnego wymiaru.